Fotelik samochodowy dla niemowlaka i noworodka

Zabezpieczenie dziecka w samochodzie jest obowiązkiem każdego rodzica i opiekuna. Chociaż ustawodawca jasno określa, które dzieci maja być zabezpieczone to w sposób dość szeroki określa parametry fotelika. W zasadzie ogranicza się tylko do wymogu posiadania przez fotelik normy ECE 44/04 oraz zakazuje montażu fotelika tyłem do kierunku jazdy z jednocześnie włączoną poduszką powietrzną. Pozostałe parametry charakteryzujące fotelik, alternatywne sposoby montażu oraz inne cechy nie zostały w ustawie określone. Pozwala to oczywiście na dokonanie wyboru z szerokiej oferty wielu firm jednak pozostawia również możliwość popełnienia błędnego wyboru. Na szczęście producenci zgodnie przyjęli klasyfikacje fotelików dla dzieci z podziałem na kilka grup w zależności od wagi i wieku dziecka.

Dla najmłodszych dzieci skierowana jest oferta z grupy ECE 0/0+ czyli dzieci od urodzenia do ok 15. miesiąca życia,
W drugiej grupie znalazły się dzieci w przedziale 9-18 kg w wieku nie starszym niż 4.5 roku, grupa ta nosi nazwę ECE I,
Pozostałe dwie grupy ECE I-III oraz ECE II-III skierowane są dla dzieci starszych, do maksymalnie 12 roku życia i mają charakter bardziej uniwersalny o szerszym zastosowaniu.
 

Ta podstawowa wiedza z zakresu podziału fotelików już na wstępie pozwoli nam określić odpowiednią grupę dla naszego dziecka.

Wybierając fotelik dla noworodka musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim wybieramy fotelik z grupy ECE 0/0+ jednak zwracamy uwagę na wyniki testów niezależnych instytucji. Nasz wybór powinien koncentrować się na fotelikach, które uzyskały co najmniej ocenę dobrą. Wybrany fotelik powinien również posiadać wewnętrzne pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa z regulacją długości. Powinniśmy zwrócić uwagę na strefy okolicy bioder, ramion i głowy. Muszą być one szczególnie dobrze chronione a więc strefy te powinny być regulowane do potrzeb dziecka. Dodatkowo fotelik powinien mieć możliwość nachylenia oparcia, dzięki czemu możliwe będzie uzyskanie pozycji spoczynkowej dla dziecka.
 
Wybierając fotelik samochodowy dla niemowlaka staniemy przed jeszcze jednym dylematem. Mianowicie jaki system montażu wybrać: przodem czy tyłem do kierunku jazdy?

Foteliki, które montowane są przodem do kierunku jazdy należą do najszerzej reprezentowanej grupy dostępnej na rynku. Ten sposób przewożenia funkcjonuje od początku historii fotelików samochodowych i zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Druga metoda montażu fotelików w sposób tyłem do kierunku jazdy została opracowana w Skandynawii na podstawie badań firmy Volvo. Jak pokazały badania, najmłodsze dzieci do 3 miesiąca życia, z nieukształtowanym jeszcze do końca układem oddechowym i w części kostnym, były szczególnie narażone na obrażenia wynikające z przeciążeń  gdy podróżowały przodem do kierunku jazdy. Wyjściem z tej sytuacji okazało się „zmiana” kierunku sił działających na dziecko. Ten sposób znacznie poprawił stabilność główki dziecka zwłaszcza przy hamowaniu i nagłej zmianie prędkości.

Obie metody mają swoich zwolenników i przeciwników nawet w gronie specjalistów ds. przewozu dzieci. Brak decydujących dowodów przesądzających o wyższości jednej z tych metod powoduje, że na rynku znajdujemy foteliki montowane i tyłem i przodem do kierunku jazdy jednak z przewagą tych drugich.

Kolejnym problemem kupującego fotelik jest czy wybrany fotelik powinien mieć Isofix. Tutaj odpowiedź jest jedna. Zdecydowanie TAK o ile samochód wyposażony jest w złącze Isofix.. Jak pokazały wyniki badań, foteliki wyposażone w system mocowania Isofix są znacznie bezpieczniejsze niż te mocowane standardowo.

Na sam koniec każdy rodzic dokonujący wyboru powinien zwrócić uwagę na detale. Dobry fotelik powinien mieć wymienną tapicerkę – najlepiej oddychającą i z materiałów odpornych na zabrudzenia.