Testy i ranking fotelików samochodowych ADAC 2010

Ranking fotelików samochodowych dla dzieci na rok 2010. W ogólnej klasyfikacji producentów pierwsze trzy miejsca zajęły marki: Romer, Recaro i Kiddy.

Na wyróżnienie zasługują również foteliki takich producentów jak Maxi Cosi, Concord i Cybex. Jak ocenialiśmy foteliki samochodowe w naszym rankingu? Wychodzimy z założenia, że wybór fotelika samochodowego dla dziecka nie powinien opierać się tylko na cechach estetycznych. Podstawowym elementem powinno być bezpieczeństwo małego pasażera.

W tym celu przygotowaliśmy ranking najbezpieczniejszych modeli podzielonych wg norm ECE. Nasza analiza obejmuje przede wszystkim oceny fotelików przyznane przez niemiecki automobilklub ADAC. W dalszej kolejności uwzględniliśmy oceny uzyskane przez foteliki w testach innych najważniejszych instytutów badawczo-opiniotwórczych, takich jak austriackiego OEAMTC oraz holenderskiego ANWB, a także amerykańskiej agencji bezpieczeństwa ruchu drogowego - NHTSA. Zasady tworzenia naszego rankingu fotelików samochodowych dla dzieci opisaliśmy szczegółowo w podsumowaniu tego artykułu. Polecamy szczególnej uwadze foteliki samochodowe, które otrzymały 35 i więcej punktów w naszym rankingu.

RANKING FOTELIKÓW 2010Bezpieczne foteliki samochodowe przeznaczone dla najmłodszych dzieci w wieku do 15  miesięcy o wadze nie przekraczającej 13 kg.


ECE grupa 0/0+
Ranking fotelików samochodowych 2010 ECE grupa 0/0+Ranking fotelików samochodowych 2010 ECE grupa 0/0+

Foteliki samochodowe dla dziecka, które jest w wieku od 9 miesięcy do maksymalnie do 4,5 roku o wadze 9-18 kg.

Ranking fotelików ECE grupa I

 

Ranking fotelików samochodowych 2010 ECE grupa I

 

 Uniwersalne foteliki o szerokim zakresie użytkowania, przeznaczona dla dzieci w wieku od 9 miesięcy do 12 lat. Grupa wagowa 9-36 kg.

ECE grupa I / III test 2010

 Ranking fotelików samochodowych 2010 ECE grupa I / III

 

 

Foteliki samochodowe zapewniające bezpieczeństwo dzieci w wieku od 3 do 12 lat.  Grupa wagowa od 15 do 36 kg.


ECE grupa II / III test 2010

Ranking fotelików samochodowych 2010 ECE grupa II - III

 Ponieważ poszczególne testy fotelików samochodowych charakteryzowały się odmienną metodyką wybraliśmy parametry wspólne dla wszystkich badań, i tak w:

ADAC: jako najważniejszy z testów, jego wyniki zostały uwzględnione w całości - maksymalna ilość punktów możliwa do uzyskania wynosi 100 (50 punktów za bezpieczeństwo oraz 50 jako średnia z pozostałych ocenianych cech);

OEAMTC: z tego testu wybraliśmy oceny za bezpieczeństwo i komfort, maksymalna ilość punktów wynosi 50;

ANWB: w tym teście najistotniejsze były bezpieczeństwo i walory użytkowe fotelików, za ten test fotelik może uzyskać maksymalnie 50 punktów;

NHTSA: wg nas najistotniejsze cechy w tym badaniu to bezpieczeństwo i parametry użytkowe, tutaj również maksymalna ilość punktów do uzyskania wynosi 50;

Ocena w naszym rankingu jest średnią wyników poszczególnych testów jednak za  uczestnictwo w testach OEAMTC, ANWB i NHTSA każdy model otrzymuje 3 dodatkowe punkty.

W teście fotelików samochodowych RANKING 2010 wzięło udział 73 modeli fotelików samochodowych dla dzieci pochodzących od 25 producentów. Opracowując podsumowujące zestawienie rankingu wg producentów postanowiliśmy każdemu z nich przyznawać liczbę punktów za zajęcie w testach dla danej grupy wagowej miejsca 1-4. I tak, za pierwsze miejsce pryznawaliśmy producentowi 5 punktów, za drugie 3 punkty, za miejsce trzecie 2 punkty i za miejsce czwarte 1 punkt. Fotelik samochodowy, który w naszym teście otrzymał najwięcej punktów (Recaro Young Profi Plus) premiuje producenta 3 dodatkowymi punktami w klasyfikacji ogólnej.

Klasyfikacja 2010 wg producentów fotelików samochodowych:

1. Romer - 14 punktów
2. Recaro - 12 punktów
3. Kiddy - 9 punktów
4. Maxi Cosi - 7 punktów
5. Concord - 3 punkty
6. Cybex - 2 punkty

Producentom, którzy otrzymali najwięcej punktów zostaje przyznany tytuł  "DOBREJ MARKI". Tytuł ten jest świadectwem szczególnej staranności o bezpieczeństwo dzieci w całym przekroju testowanych modeli fotelików samochodowych. W oparciu o wyniki naszego rankingu fotelików dla dzieci godnymi zaufania dostawcami są również takie marki jak: BeBe, Brio, Britax, Bugaboo, CasualPlay, Chicco, Emmaljunga, Graco, HTS, Jane, Nania, Peg Perego, Safety 1st, STM, Sunshine Kid, Wavo.

Przy wyborze bezpiecznego i wygodnego fotelika do samochodu zawsze jednak należy sprawdzić konkretny model danego producenta i wyniki jakie osiąga on w niezależnych badaniach bezpieczeństwa. Zalecamy ostrożność przy wyborze takich marek jak IWH, Alpin czy Teamtex, gdyż marki te uplasowały się w naszym Rankingu relatywnie z niskimi ocenami, a świadczy to jednoznacznie o niezbyt wysokim poziomem bezpieczeństwa w modelach, które zostały poddane testom, choć oczywiście inne modele tych producentów mogą zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa.

Tworząc nasz RANKING 2010 korzystaliśmy z testów które odbyły się w latach 2001-2010.

Biorąc pod uwagę wyniki testów poszczególnych fotelików, a także nasze doświadczenie w problematyce przewozu dzieci, możemy szczególnie polecieć Państwu foteliki  samochodowe, które osiągnęły wynik powyżej 35 punktów.

Wyróżnienie fotelika potwierdza, iż został on przetestowany przez niezależne ośrodki badawcze, które pozytywnie oceniły go jako godny polecenia.